Ali ALANYURT 1945 yılında Samsun'un Çarşamba ilçesinde dünyaya geldi.1950 yılında ailesi ile birlikte Samsun'a gelen ALANYURT eğitimine mithat paşa ilköğretim okulunda devam etti. İri cüssesi ve babacan tavırları nedeniyle arkadaşları ona "Ali Baba" lakabını taktılar.
Ali ALANYURT ailesinin maddi durumundan dolayı eğitim gördüğü Mithat Paşa İlköğretim Okulundan ayrılmak zorunda kaldı. Eğitimini yarıda bırakan ALANYURT, ticarete Ali SEMİZOĞLU'nun yanında başladı. 1967 yılında vatani görevini tamamlayan ALANYURT iki yıl daha Ali SEMİZOĞLU'nun yanında çalıştı.
1970 yılında Ayşe hanım ile evlenen Ali ALANYURT, daha sonra arkadaşı Hayati GÜMÜŞOVA ile birlikte 21 bin lira sermaye ile Teknik Hırdavat'ı kurdu. Çocukluk ve gençlik yıllarında 18 yıl basketbol oynayan Ali ALANYURT 1973 yılında Samsunspor kongresinde listeyi delerek yönetim kuruluna girmeyi başardı.
Ali ALANYURT 1974-1975 yılları arasında birinci ligde bulunan Samsunspor Basketbol takımının başkanlığını yaptı. Aralıksız olarak 23 yıl boyunca Samsunspor'da yöneticilik yapan Ali ALANYURT toplam 9 başkan ile çalışma fırsatını buldu. 1996 yılında Samsunspor kulübünden ayrılan Ali ALANYURT, daha sonra Samsungücü Spor Kulübü yönetimine girdi.
Ali ALANYURT Başkanlığını yaptığı bayan futbol takımını Türkiye'nin en gözde kulüpleri arasına sokmayı başardı. Bu arada Ali ALANYURT futbol takımında oynayan bayanların tüm okul masraflarını üstlendi. Futbol takımında oynayan 8 futbolcuyu üniversiteden mezun eden Ali ALANYURT, çok sayıda bayan futbolcunun daha eğitim masraflarını karşılıyordu. Kazancının önemli bir bölümünü ihtiyaç sahibi insanlara ayıran Ali ALANYURT yaklaşık 50 öğrenciye de burs veriyordu. Kamu yararına çalışan çok sayıda dernek ve vakfın yanı sıra spor kulüplerinde yönetici olan Ali ALANYURT iş yerinin üst katında hergün 200 kişiye yemek veriyordu.
Ali ALANYURT hayatı boyunca babacanlığı ile herkesin yardımına bir insan olarak tanınırdı. Seyahat etmeyi seven ve bugüne kadar 42 ülkeyi gezen Ali ALANYURT'un Sevcan ve Murat adında iki çocuğu bulunuyor.